Milníky prostějovské politiky

Po mém vstupu do prostějovského zastupitelstva před 12 lety přišel tehdejší starosta města Miroslav Pišťák s nápadem přeměny Prostějova ve statutární město. Z pana starosty se stal pan primátor, z úřadu magistrát, ale občanů našeho města se kosmetická úprava nijak nedotkla. Statutární město je totiž o samosprávě samostatných městských částí, které se ovšem nekonají. Tato bezcenná nálepka odhaluje podstatu. Říká se, že kdo zapomene svou historii, je odsouzený k tomu, aby si ji prožil znovu. Nabízím pohled na milníky, které lemují uplynulá tři volební období. 

Prvním, snad nejobludnějším milníkem je centrum našeho města – městský “kulturák” a přilehlé pozemky. Historie snad jednoho z největších faulů v historii města začala už v roce 2008. Maraton zápasu s firmou Manthellan vyvrcholil 20. května 2015, kdy byla smlouva o zašantročení části centra našeho města pojmenována jediným správným termínem. Neplatná. Následovalo však dlouhých 5 let soudních tahanic, kdy ostudnou roli sehrála další formace vedení města, vzešlá z voleb 2014, až konečně 14. července 2020 Nejvyšší soud neplatnost definitivně potvrdil. Mohlo však být vyřešeno dříve. Už v roce 2012 smetla tehdejší koalice, personálně podobná té současné, návrh řešit pochybnosti soudní cestou. Je nutné připomenout právě tento výrazný pomník zdejší politiky, který je rozprostřen hned ve všech třech mých volebních obdobích.

Objekt je v tom stavu, v jakém byl před čtyřmi roky. Proč za tu dobu koalice nerealizovala opravu, když k tomu byl všeobecný souhlas? Tak jako se doslova sabotovala projektová příprava bazénu, tak zeje díra i po přípravě rekonstrukce KaSC. 

Milníkem druhého období 2014 – 2018 je výstavba Národního olympijského centra. Drahého projektu, který byl vyveden z dohledu zástupců občanů do sféry polosoukromého spolku. Jde o ukázku zvláštních procesů při šití dotací na míru. S předchozím milníkem má společné jedno. Je to způsob neprůhledného postupu při přípravě projektu a zastupitelé se s ním mohli prakticky seznámit, až když se začalo stavět. Výsledkem je drahý a z hlediska místa, které zabírá, funkčně oškubaný pomník tendenčního koaličního marketingu. Své zkušenosti se stísněností si řada lidí užila na svou vlastní kůži.

Také právě končící období má své „monumenty“. Jakousi předehrou k rezignaci na skutečně potřebné projekty je vyškrtnutí projektu rozšíření aquaparku, jehož součástí měl být i nový bazén.

Jaké budou milníky budoucí prostějovské politiky? Začneme budovat naše město, nebo se bude další 4 roky přešlapovat na místě? To záleží na Vás.

 
O autorovi

Aleš Matyášek

zastupitel

Sdílejte tento příspěvek!