Zaplatíte víc za vodu?

Ať už bydlíte v domě nebo v bytě, jistě jste si všimli, že cena, kterou platíte za vodu, je významnou částí nákladů na provoz domácnosti.

Možná Vás to překvapí, ale za vodu, která teče z Vašeho kohoutku, platíte „Francouzům“. Ty tam jsou doby, kdy Vám vodu prodávala společnost Vodovody a kanalizace Prostějov (VaK). V roce 2006 vedení města souhlasilo s tím, že pronajme do roku 2030 vodárenskou infrastrukturu (vodojemy, vodovody, kanalizace i čističky odpadních vod) společnosti Moravská vodárenská a současně této společnosti svěří její provoz. I když název „Moravská vodárenská“ zavání lokálním patriotismem, jde o společnost ovládanou francouzským koncernem Veolia. V současnosti je hlavní činností VaKu pronájem vodárenské infrastruktury „Francouzům“. Těm také plyne velká část ceny, kterou za vodu platíme. Díky tomu, že VaK pronajal infrastrukturu Moravské vodárenské (Veolia), nemůžeme na její obnovu čerpat dotace EU. V důsledku toho jsou vyšší jak konečné náklady na obnovu potrubí a vodárenské infrastruktury tak i cena vody pro občany města Prostějova.

Sliby chyby

Od roku 2006 se v orgánech VaK vystřídali členové různých politických stran. Jména jako Uchytil (ODS), Pišťák (ČSSD), Faltýnek (ČSSD), Smetana (ČSSD) a Zacpal (ODS) jsou v Prostějově pojmem. Ve zcela nevídaném střetu zájmů byl do letošního června Jaroslav Faltýnek (dříve ČSSD, nyní ANO). V období 2011 – 2018 zastával funkce v orgánech obou společností, tedy jak společnosti VaK, která infrastrukturu pronajímá, tak i společnosti Moravská vodárenská, která je nájemcem a inkasuje za zisky z prodeje vody. Tedy zatímco Andrej Babiš 10. 1. 2018 při žádosti o důvěru jeho vládě ve svém  jeho projevu v Parlamentu ČR prohlašoval „Budeme důsledně bránit zájmy našich občanů proti velkým nadnárodním korporacím.“, tak Faltýnek v té době zastával pozici „na obou stranách barikády“. Právě Faltýnek je jako představitel řídícího orgánu VaK Prostějov v roce 2006 přímo odpovědný za smlouvy s Veolií, a tedy za zavedení provozního modelu, který umožňuje inkasovat této nadnárodní korporaci. Z funkce ve VaKu Prostějov se ho pokusila odvolat opozice v říjnu 2017. Své funkce ve VaKu Prostějov se nakonec vzdal až v červnu 2018 a na jeho místo byl dosazen předseda místní organizace ANO Rozehnal. Právě kvůli Faltýnkově pozici nemůže v Prostějově ANO plnit slib z parlamentních voleb 2017, kdy tvrdilo: „Chceme napravit obrovskou chybu, ke které došlo v 90. letech rozprodejem vodohospodářské infrastruktury a naprostým roztříštěním jejího vlastnictví. Podpoříme postupný návrat vodohospodářského majetku do rukou měst a obcí.“

6 + 6

Společnost VaK má v současnosti jen 6 zaměstnanců (ředitel, ekonom, investiční technik + další 3 zaměstnanci). Je úsměvné, že VaK má i 6 členů kontrolních a správních orgánů. Na jednoho zaměstnance tedy připadá jeden člen orgánu! 😀

Orgány společnosti jsou předseda představenstva Mgr. Pospíšil (náměstek primátorky, Pévéčko), místopředseda představenstva Ing. Grulich (radní, ČSSD) a člen představenstva Ing. Rozehnal (předseda MO ANO). Dozorčí rada je ve složení Ing. Šmíd (radní za KSČM), Ing. Opletal (tajemník města Konice) a Ing. Zacpal (ODS). Osobní náklady na 6 zaměstnanců činí ročně 5,5 milionu. Náklady na 6 členů kontrolních a správních orgánů činí 1,3 miliony korun.

Kdo určuje cenu vody

Kolik platíme za vodu, a tedy i míru zisku koncernu Veolia, formálně schvaluje představenstvo společnosti VaK Prostějov. O ceně vody tedy nerozhodují města a obce. Velmi proto záleží na tom, kdo sedí v orgánech společnosti VaK.

V letošním parném a suchém létě jsme si snad všichni uvědomili, že voda je nad zlato. Když umí vodu prodávat francouzský koncern, budeme to jistě umět i my. Pokud budeme s vodou hospodařit sami, budeme moci vynakládat větší částky na rekonstrukci infrastruktury a nebude tedy nutné vodu stále zdražovat.

Jak to napravit

Už v říjnu 2017 vynesl Krajský soud v Brně nepravomocný rozsudek, ve kterém uvádí, že
„schválením uzavření smluv na valné hromadě 10. 1. 2006 došlo k porušení §56 a) obch. zák., neboť smlouva o prodeji části podniku a o nájmu infrastruktury je nevýhodná a působí akcionářům ztrátu. S ohledem na uvedené soud rozhodl o neplatnosti přijatého usnesení valné hromady 10.1.2006, která právě schválila uzavření citovaných smluv. „Uzavření smluv bylo pro společnost nevýhodné i z pohledu investic, pokles výsledku hospodaření není dostatečně kompenzován výši kupní ceny, když společnost uzavřením smlouvy o prodeji zároveň prodávala veškerý svůj výnosový potenciál. Uzavření smluv mělo negativní vliv na hodnotu akcií společnosti.“

V konečném důsledku by to znamenalo, že voda se může opět dostat pod správu města.

Ve vedení města a v orgánech společnosti VaK jsou však lidé, kteří si takovou změnu nepřejí, a je tedy třeba začít právě u nich. Pomozte nám změnit poměr sil v zastupitelstvu města tím, že nám dáte svůj hlas. Potom bude možné odvolat členy představenstva a dozorčí rady VaK. Teprve potom bude snad konečně možné, aby se voda vrátila zpět pod správu města. Ušetříme.

za Na rovinu!, Petr Ošťádal

Sdílejte tento příspěvek!