PhDr. Maria Řičánková

PhDr. Maria Řičánková

 
Kandidát č.: 7
Věk: 68
Politická příslušnost: Nestraník
Navržen: TOP09
Povolání: Jednatelka společnosti, konzultant, poradce v oblasti managementu, skautka

Jsem tělem i duší Prostějovačka, žiju tady s kratšími přestávkami již 68 let. Narodila jsem se zde, vyrůstala, založila rodinu a vychovala dceru. I v době studií na Masarykově univerzitě v Brně, obor sociologie – ekonomie, jsem se často vracela do Prostějova. A stejně tak jsem dvacet let svého pracovního působení v Přerově raději každý den vážila cestu tam i zpět, i když mi zaměstnavatel nabízel byt. V Prostějově jsem měla své jisté zázemí, rodinu, přátele, rodiče, držely mne zde děti ze skautského střediska, byla zde široká nabídka pro kulturní vyžití. V roce 1995 jsem udělala rozhodující krok a změnila zaměstnavatele. Své nové působiště jsem již cíleně směřovala do Prostějova a přesvědčila majitele německé poradenské firmy, aby svoji dceřinou společnost situovali právě do Prostějova, že Praha není vše. Jako jednatelka jsem potom v této firmě působila osm let. A následoval další krok, založila jsem vlastní poradenskou firmu – Studio CTC – která na trhu úspěšně působí již patnáct let.

Nikdy mi nebylo jedno, co se v Prostějově děje. Viděla jsem to i u rodičů, kteří se vždy aktivně jako lidovci angažovali a snažili se pro své voliče v možných mezích tehdejší nelehké doby udělat to nejlepší. Své místo se zapojit jsem si našla v práci se skauty. Vybudovat jim materiální zázemí, pracovat s dětmi – tam jsem viděla svoji roli. Působila jsem i jako člen v odborných komisích, které měly k problematice dětí a mládeže blízko. Jsem členkou představenstva Okresní hospodářské komory a vnímám tak i to, co město nabízí podnikatelům. Dění na radnici mi proto není lhostejné. Moje rozhodnutí jít „do toho“ se vším, co k tomu patří, ovlivnilo sledování přímých přenosů ze zastupitelstva. Neochota k diskusi, arogance, zamlčování a překrucování informací ze strany koalice – to byl jeden ze silných impulzů pokusit se něco změnit, otevřít radnici všem, kteří pro město chtějí něco dělat, dát prostor k výměně názorů, respektovat oponenty. Jednat na rovinu.

Co bych chtěla ovlivnit? Už můj věk mne směřuje k tomu, aby naše město bylo přívětivé a vstřícné k seniorům a jejich potřebám. Aby zde byl prostor pro prolínání mezi generacemi. Aby město poskytovalo potřebné služby všem, kteří zde žijí. Aby celá sociální oblast byla řešena smysluplně, koncepčně, s jasně definovaným záměrem. Aby nám všem stálo za to chtít být „Prostějovákem“.