Je u nás městská hromadná doprava optimální?

Město Prostějov si nechalo zadat studii, aby zjistilo, jak jsou jednotlivé linky městské hromadné dopravy vytížené. Chystá se ji totiž „optimalizovat“ a ušetřit při tom peníze v rozpočtu. Pokud by výsledkem mělo být, aby spoje více navazovaly na dálkové spoje, mohli bychom tomu zatleskat. Ale pokud má být výsledkem i ušetření peněz, tak to lze udělat pouze jedním jediným způsobem – snížením počtu spojů.

Prostějov se tak vymyká celosvětovým trendům a namísto toho, aby se snažil navýšit kapacitu MHD, bude ji omezovat. Osobně si myslím, že by se město mělo vydat naopak opačným směrem.

Pokud by více lidí využívalo MHD, vyřešil by se tím problém s přeplněnými ulicemi ve špičce, doprava v celém městě by byla rychlejší a plynulejší, ubyly by potíže s parkováním v centru a především by se tím vyřešil dlouhodobý prostějovský problém se znečištěným ovzduším. Netřeba připomínat, že zvláště v zimě je mj. i kvůli dopravě nedýchatelno, což se projevuje na zhoršeném zdravotním stavu obyvatel. Všem těmto problémům by se dalo předejít, pokud by lidé jezdili po městě autobusy.

Jenže pokud jedou spoje třeba jednou za hodinu, tak lidé nebudou brát MHD jako alternativu k osobnímu autu. Nebudou zbytečně čekat třeba tři čtvrtě hodiny na autobus. Aby se veřejná doprava stala skutečnou alternativou k osobním automobilům, musí být levná, rychlá, pohodlná, musí pokrývat celé město, ale především musí mít časté spoje.

Uvědomuji si, že Prostějov má omezený rozpočet, a pokud by si podporu městské hromadné dopravy vzalo jako prioritu, muselo by ušetřit jinde. Pokud vládnoucí koalice tápe, kde na to vzít, dám jim tip: Přestaňte živit oligarchu Černoška, přestaňte podporovat nenasytný sportovní byznys a přestaňte platit za fiktivní marketingové smlouvy a budete se sami divit, jak obrovskou částku ušetříte!

O autorovi

Mgr. Martin Hájek, Ph.D.

historik, středoškolský učitel, místopředseda Spolku za staré Vrahovice

Sdílejte tento příspěvek!