Jak na turistické rušno?

Jak na turistické rušno?

Nad touto otázkou si Prostějované lámou hlavu už dlouho. Nemůžeme se srovnávat s místy, jejichž atraktivita je dána unikátní přírodou nebo tím, že tudy šla historie a trousila za sebou hrady a zámky. Bohatství Hané spočívalo spíše v úrodné půdě a lidech. Díky několika nadšencům může být v našem městě opět něco výjimečného.

Koncem minulého roku byla v Prostějově na půdě domu v Rejskově ulici otevřena největší soukromá expozice harmonií „Harmonium – historie“, která je první svého druhu v České republice. Za tímto unikátním počinem stojí koncertní varhaník Ondřej Mucha a jeho švagr houslista Jan Tomanek, kteří nelitovali času ani peněz, aby mohli veřejnosti nabídnout průřez více jak stoletou historií tohoto nástroje.

Harmonium bychom mohli popsat jako křížence varhan a akordeonu. Zaujme nejen hudební fanoušky, ale také laiky svým technickým a uměleckořemeslným provedením. Během prohlídky si návštěvník může poslechnout také několik skladeb. Poutavý výklad je protkán odkazy na historii Prostějova a také na jeho významné osobnosti např. Ezechiela Ambrose, Tomáše Navaru či továrníka Rolného.

„Věnujeme se koncertní činnosti a s hudebním cyklem zaměřeným na harmonium objíždíme celé Česko. Právě díky velkému ohlasu jsme se rozhodli část sbírky zpřístupnit veřejnosti, aby tento hudební nástroj neupadl v zapomnění“, říkají Ondřej Mucha a Jan Tomanek

„Kolik nástrojů vaše sbírka obsahuje?“ 

„Ve sbírce máme celkem 60 harmonií. Ne všechny se ale podařilo vystavit kvůli nedostatku místa. Některá harmonia čeká renovace a jiná jsou příliš těžká na to, aby se dala vystavovat v půdních prostorách.“

Přemístění harmonií na půdu dá asi zabrat, že?

„Byla to celkem fuška, i když je možné větší nástroje částečně rozebrat. Rádi bychom veřejnosti představili i velká koncertní harmonia s majestátním zvukem, která ovšem váží okolo půl tuny. Věřím, že se nám podaří v Prostějově nějaké vhodné prostory najít. Kromě expozice nástrojů bychom je také rádi využili ke vzdělávacímu programu pro školy a k založení mezinárodního hudebního festivalu zaměřeného na harmonium.“

„Proč jste se rozhodli expozici harmonií umístit právě v Prostějově?“

„Kromě toho, že jsem se tu narodil, mám ještě další důvody: V minulosti v Prostějově působily významné osobnosti české hudební kultury. Za zmínku stojí např. Ezechiel Ambros, znamenitý varhaník, sbormistr Orlice a Vlastimily a zakladatel Městské hudební školy, který je v našem městě zapomenutý. Rád bych pečoval o jejich odkaz a navázal na jejich práci. Rádi bychom Prostějov proslavili v oblasti hudby a kultury nejen v České republice, ale také v zahraničí stejně, jako se to podařilo řadě prostějovských osobností v minulém století.“

 

Za rozhovor děkuje a mnoho štěstí přeje

Petr Ošťádal

Sdílejte tento příspěvek!