Prostějované si zaslouží víc. I právo rozhodovat.

Léta bylo v Prostějově zvykem, že na radnici sedí jakási „elita“, která ví všechno nejlépe. Nepotřebuje nic občanům vysvětlovat, nepotřebuje se občanů dotazovat, protože občan tomu stejně nerozumí. Možná už dozrál čas, aby se to změnilo. Způsobů, jak změnit tento přístup, je více. Politici se mohou více zajímat o názor občanů, dělat s nimi častější setkání, lépe a včas vysvětlovat své záměry. To jistě dovede každý politik před volbami slíbit, ale povolební realita může být jiná. Existuje i další cesta, jak občany zapojit do rozhodování, a to zcela konkrétním a viditelným způsobem. Participativní rozpočet.

I když pojem participativní rozpočet, v médiích čím dál častěji zmiňovaný, vypadá jako složitý odborný termín, princip je velmi jednoduchý. Každý občan má právo navrhnout konkrétní projekt na zlepšení života ve svém městě. Třeba hřiště za domem. Nebo cyklostezku, lávku přes potok, lepší osvětlení. Cokoliv vás napadne. Nápady se dají na papír, ověří se jejich proveditelnost, spočítají se náklady a zařadí do hlasování. Občané pak rozhodují, které projekty se jim nejvíce líbí. Projekty se seřadí podle pořadí získaných hlasů a vše, na co vystačí předem vymezené finance, se příští rok zrealizuje. Toto již funguje nejen v Brně, několika městských částech Prahy, ale i v mnoha menších městech a obcích. Nově se přidá i Zlín.

Výhodou je nejen možnost seřadit investice dle skutečných potřeb obyvatel, ale zejména možnost přijít s návrhy na věci, které by politiky či úředníky vůbec nenapadly. A na rozdíl od ústně deklarovaného zájmu o názor občana má tento přístup reálně viditelné výsledky. V neposlední řadě pak participativní rozpočet zvyšuje zájem občanů o dění v jejich městě, protože odpadá argument „stejně nic nezměním“. Když to jde v Brně i v Semilech, proč by to nešlo v Prostějově? Stačí, aby se politici nebáli a jednali na rovinu.

Ani hřištěm v sousední ulici to nekončí. Bude-li vyřešen způsob, jak občané mohou v participativním rozpočtu hlasovat, není důvod, proč zůstat jen u investic. Každé město řeší čas od času složité problémy. Postavit dřív bazén nebo sportovní halu? Jaký architektonický návrh na podobu centra je lepší? A tak dále… Pokud chce politik pracovat pro občany města, a ne pro zákulisní hráče, může mu být taková platforma dobrým nástrojem, jak zjistit názor občanů. Ten pak může zohlednit při řešení důležitých nebo složitých situací.

Participativní rozpočet prosazujeme už druhým rokem. Poslední návrh – pouze na utvoření přípravné skupiny – nám zastupitelé vládnoucí koalice neschválili. Čekali jsme to. Nemáme většinu, a co potřebují občané, to je pro současné vedení města druhotné. Pevně věříme, že po podzimních volbách to již bude jinak.

Město Prostějov je naším společným prostorem. Nejsme tu hosté, ale my občané tu žijeme svůj život a politici, včetně autora tohoto článku, jsou naši zaměstnanci. Chtějme po nich, ať jednají na rovinu a pracují pro nás všechny. Řešme naše problémy společně.

Petr Kapounek, zastupitel města za Piráty

Sdílejte tento příspěvek!