Na místo péče o umírající úhrada mafiánské půjčky. ANO, to je Prostějov!

Vyspělost národa se pozná podle toho, jak se stará o své postižené, staré a nemocné. Když si provozovatel mobilního hospicu, který pomáhá lidem pečujícím o umírajícím, aby jejich blízcí tento svět mohli opustit v prostředí domova, požádal o finanční podporu ve výši 200 tisíc na celoroční činnost, neuspěl. Přesto, že tato částka není pro město nijak závratná, dostali jen 50 tisíc. Symbolicky.

Když si Miroslav Černošek, tenisový boss ze zákulisí řídící Prostějov, požádá o jakékoliv peníze z městské kasy, vždy je dostane. Tu dotaci na tenisový klub, tu na FED cup, tu na tenisovou akademii… Proč hledat komerční sponzory, když je snazší poslat žádost na radnici nebo rovnou udělat zasedání rady města v hotelu Tennis club? Pak na těchto městem dotovaných akcích, mnohdy v prostorách patřících městu, pronajme městu reklamu na základě účelové a zbytečné zakázky vypsané jen pro něj. Ne, že by nemělo smysl podporovat tenis na špičkové úrovni. Pokud ale výdaje nepodléhají žádné reálné kontrole, žádné diskuzi o struktuře a účelnosti a jejich výhradní příjemce je může libovolně nadhodnocovat, protože stejně budou utraceny za jeho služby, to už je vážné.

Systematické vysávání prostředků města, které by byly tolik potřebné ve školství, životním prostředí, v dopravě, v investicích či v sociálních službách bylo „povzneseno“ na novou úroveň. Při výstavbě Národního sportovního centra (též Olympijského, tenisového apod.) bylo systematicky obelháno a cíleně podvedeno zastupitelstva města. Předražený a špatně navržený projekt za 140 mil. Kč je krytý z větší části státní dotací přislíbenou ministryní Valachovou. Tu smetla z funkce policejní razie při vyšetřování podvodů při přidělování dotací. Věc s ní domlouval Jaroslav Faltýnek, největší absentér prostějovského zastupitelstva v minulém období, aktér nejen kauzy „Kapsch“ a také blízký přítel Miroslava Černoška. Členy opozice, kteří měli o projektu pochybnosti a požadovali o něm úplné informace, měl označit za „kokoty“ a „debily“. Náměstek primátora Pospíšil nařkl opozici z označování projektu za podvod ještě v době, kdy jej i většina opozice podporovala. Dnes už se ví, že to podvod je.

Zastupitelstvu byly zatajeny parametry haly, financování a skutečné náklady, kterými se mělo město na projektu podílet. Možnost připomínkovat projekt v zastupitelstvu nebyla. Byly porušeny stanovy Olympijského spolku a vůle prostějovského zastupitelstva, když bez jeho vědomí byla zahájena výstavba. Bez finančního krytí a bez přidělené dotace. Ta byla přidělena až na druhý pokus, když k první žádosti spolek nedodal podklady. Výstavba byla z počátku kryta ústně sjednanou půjčkou na 23 milionů neznámého původu od spolku, který se prezentuje názvem TK AGROFERT, a je závislý na dotacích města. Ten vlastními penězi v této výši nedisponoval. Výstavba také částečně probíhala na dluh dodavateli stavby. Při nezískání dotace by nastal bankrot, který by z jedné třetiny muselo finančně sanovat město Prostějov. Aby spolek, který je ze dvou třetin tvořen veřejnou správou (město+kraj), uzavíral půjčku bez písemné smlouvy, je zhruba totéž, jako kdyby si aktéři nosili peníze v krabicích od vína. Možná je to běžné v Rusku nebo Azerbajdžánu, v zemích, kde mají k demokratickým principům daleko. V ČR to takto fungovat nemůže a nesmí.

Ač bylo od počátku jasné, že spolek Prostějov Olympijský nemá půjčku z čeho splatit, bylo zastupitelům opakovaně tvrzeno, že to je dluh spolku a že to není problém města. Nyní na 6. zasedání zastupitelstva města v úterý 30. dubna má město zaplatit mimořádný vklad 6 milionů korun pro úhradu nesplacených 19 milionů z této půjčky. Kraj má dát 7 milionů a dotovaný tenisový klub, který je zároveň půjčitelem těchto peněz, dalších 6 milionů. Kde vezme těch 6 milionů a čí je těch 23 milionů? Dosud není jasné ani to, z čeho Prostějov Olympijský zaplatil již uhrazené 4 miliony korun, když kromě dotací Olomouckého kraje jiné příjmy nemá. Krajské dotace se však k úhradě půjček používat nemohou. Ve státě řízeném hnutím ANO a pevně srostlém s Agrofertem, korporací stíhaného premiéra, se zřejmě na nějaká pravidla nehraje.

Výše uvedené je jen malým náhledem do této kauzy. Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Pokud se aktéři projektu soustavně brání poskytnutí jakýchkoliv informací, lžou, napadají a osočují opozici bezdůvodně jen proto, že se o projekt detailně zajímá, uzavírají mafiánské půjčky na peníze neznámého původu, tak je jasné, že se nehraje čistě. Kam tekly peníze z předraženého projektu nejspíše zůstane tajemstvím. Z projektu má prospěch především Dr. Černošek, považovaný za kmotra zdejší politiky, který získal nový veřejný penězovod do svého impéria. Jakou s tím vším mají spojitost dva důležití mužové hnutí ANO – Jaroslav Faltýnek či hejtman Ladislav Okleštěk a jaký z toho mohou mít prospěch – to se možná nikdy nedovíme. Jisté je, že zastupitelstva města Prostějova i Olomouckého kraje byla podvedena, veřejnost obelhána a připravena nejen o peníze, ale především o prospěšné projekty a služby, které za tyto značné finanční prostředky bylo možné pořídit. Také je jisté, že Miroslavu Černoškovi a lidem kolem něj je zase o kousek líp.

ANO, některým už je líp.

Chcete-li vidět na vlastní oči a v přímém přenosu, jak se tuneluje městský rozpočet, sledujte v úterý 30.4. od 10:00 šesté zasedání zastupitelstva města na adresehttps://www.prostejov.eu/cs/samosprava/zastupitelstvo-mesta/prenosy-ze-zastupitelstva.html

Sdílejte tento příspěvek!